Blog poszukiwaczy smaku

pełen kulinarnych inspiracji

Obwarzanek, precel, bajgiel – tak podobne, a jednak bardzo różne!

Obwarzanek to tradycyjny krakowski wypiek, bez którego trudno wyobrazić sobie kulinarną podróż po Krakowie. Jest to także przedmiot kontrowersji – dla jednych obwarzanek to precel, inni z kolei precle mylą z bajglem. Prawdą jest jednak, że obwarzanek, precel i bajgiel to trzy, zupełne różne produkty, których nazw używało się niegdyś wymiennie.
Nazwa „obwarzanek” wzięła swój początek od sposobu przygotowywania. Obwarzanek, czyli pierścień spleciony z ciasta, kształtem przypominający wianek, przed pieczeniem obwarza się (tzn. obgotowuje) w odpowiednio doprawionej wodzie. Taka technika produkcji obwarzanka wykorzystywana jest wśród krakowskich piekarzy od wieków. Krakowskie obwarzanki kupić można na ulicy – od sprzedawcy z obwoźnym wózkiem. Tradycyjne obwarzanki to te posypane makiem, sezamem lub solą. Obwarzanki uznaje się za krakowski Fast Food – można je kupić na rogu większości ulic wokół Rynku.

Obwarzanki nazywano preclami w regionie zaboru pruskiego („Precel” to spolszczona nazwa niemieckiego „Prezel” ). Precle różnią się znacznie od obwarzanków: są mniejsze i – chociaż także owalne – splecione w ósemkę. Są przy tym twardsze, bardziej kruche i zdecydowanie lżejsze.
Precle, w przeciwieństwie do obwarzanków, mają długi termin przydatności i – jeśli wykonane są z produktów odpowiedniej jakości i odpowiednio przechowywane – zachowują pierwotne walory smakowe nawet przez kilkanaście miesięcy.

Bajgle natomiast nie są plecione. To raczej bułki z dziurką w środku, obgotowywane przed pieczeniem – podobnie jak obwarzanki. Posypuje się je czarnuszką, kminkiem, makiem, solą lub posypką ziołową. Często smak bajgli wzbogaca się serem lub cebulą. Wywodzą się z żydowskiej tradycji piekarskiej i znane są w wielu krajach. Szczególną popularnością cieszą się nowojorskie bajgle. 

Obwarzanki i bajgle są doskonałym pomysłem urozmaicenia śniadania. Przekrojone można smarować serkiem, różnymi pastami oraz podawać np. z łososiem oraz warzywami, a z dodatkiem sera nadają się idealnie do zapiekania. Polecamy sycące śniadanie w amerykańskim stylu – Bajgiel z jajecznicą i bekonem.

Dodaj do ulubionych

Biała kiełbasa w piwie

Potrzebne składniki:

Prawdziwa gratka zarówno dla piwoszy, jak i smakoszy! Biała kiełbasa w piwie to stosunkowo proste w przygotowaniu, ale wykwintne w smaku danie. Świetnie sprawdzi się na obiad, kolację, jak i spotkanie z przyjaciółmi czy męski wieczór. Jeśli lubisz aromatyczne mięsne potrawy, koniecznie sprawdź także nasz przepis na schab po sztygarsku!

Klasyka polskiej kuchni

Są dni, w których mamy ochotę wypróbować coś nowego, ale są i takie, kiedy do szczęścia potrzebujemy pysznych polskich ziemniaków, karmelizowanej cebulki i kiełbasy 😁 Biała kiełbasa w piwie to doskonały przepis na takie właśnie dni! Aromat, który otrzymamy dzięki podsmażonej na maśle cebuli z dodatkiem piwnego wywaru jest niepowtarzalny. Zredukowany piwny sos to świetna okrasa dla ziemniaków!

Biała kiełbasa w piwie – przygotowanie

W garnku umieść kiełbasę, zalej ją piwem, dorzuć goździki, ziele angielskie i liście laurowe. Następnie gotuj ją na wolnym ogniu około 30 min. Po tym czasie wyjmij ją z garnka i pokrój na większe kawałki. Na maśle usmaż pokrojoną w paski cebulę. Kiedy będzie zeszklona, dodaj do niej przecedzony wywar piwny i duś przez 10-15 min. (piwo powinno się delikatnie zredukować). Po tym czasie ugotowaną cebulę przetrzyj przez sitko wraz z wywarem piwnym i dodaj pokrojoną kiełbasę. Całość podgrzej na patelni. Danie podawaj z ziemniakami, polane sosem piwnym z cebulą.

Kolacja gotowa? Pochwal się efektem!

Kochamy gotować i dzielić się przepisami, ale uwielbiamy patrzeć także na Wasze piękne dania! Pokaż swoją interpretację tego przepisu i oznacz nas na Instagramie @gotuje_z_lewiatanem lub dodaj hasztag #gotujezlewiatanem. Będzie nam bardzo miło 🥰

Dodaj do ulubionych
"; window.print(); document.body.innerHTML = oldPage; }); function drukuj(){ var myDiv = document.getElementById("ID").innerHTML; var oldPage = document.body.innerHTML; document.body.innerHTML = "" + myDiv + ""; window.print(); document.body.innerHTML = oldPage; } if(!jQuery("#filmik").length > 0) { jQuery(".jakzrobic").remove(); } });

Udostępnij

Share on facebook
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *