Blog poszukiwaczy smaku

pełen kulinarnych inspiracji

Dzień naleśnika – spróbuj czegoś nowego!

1 lutego to dzień naleśnika! Czy razem z nami będziecie świętować to ważne święto? Mamy nadzieję! Ostatecznie kto z nas nie kocha naleśników? Na pewno jedni wolą jeść je na słodko a inni na słono, ale dobrze przygotowane ciasto naleśnikowe zapewnia mnóstwo możliwości. Co więcej, naleśniki można zrobić na różne sposoby, i choć dzielimy się naszym ulubionym przepisem na Naleśniki idealne, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować inne. Nasza miłość do gotowania także skłania by próbować nowych rzeczy! Jakich? Przekonajcie się!

Mąka mące nierówna

Podstawa w każdej kuchni i podstawa dla naleśników – mąka! Jeśli chcesz świętować dzień naleśnika, to bez tego składnika się nie obędzie. Do znanej i lubianej wersji placków używamy doskonałej mąki tortowej, ale czy wiesz, że naleśniki możesz zrobić także z innych jej rodzajów lub nawet łącząc ze sobą kilka różnych?

Naleśniki bezglutenowe

Jeśli masz w rodzinie osoby nie tolerujące glutenu lub zwyczajnie macie ochotę spróbować czegoś nowego i lekkiego, dobrym wyborem będzie mąka ryżowa! Neutralna w smaku, sprawdzi się doskonale także do naleśników na słodko. Pamiętaj tylko, aby do ciasta dodać kilka jajek – brak glutenu sprawia, że czysta mąka ryżowa nie jest tak zwarta jak ta z pszenicy. Jeśli planujemy wytrawne danie, świetnie sprawdzi się także mąka gryczana. Można połączyć ją z ryżową lub używać samodzielnie, w zależności od pożądanego efektu.

Naleśniki kukurydziane

Leciutkie i puszyste naleśniki zrobisz także przy użyciu mąki kukurydzianej! Choć placki z tego rodzaju mąki kojarzą nam się raczej z wytrawną kuchnią meksykańską, to nie należy się obawiać, że po wylaniu na patelnię ciasta z mąki kukurydzianej, nagle wyjdą nam tacosy! Naleśniki te doskonale sprawdzą się na słodko, bo tak samo jak te z mąki tortowej, możemy je dosłodzić lub nie. Konsystencja ciasta będzie delikatna, bo mąka kukurydziana jest zazwyczaj bardzo drobno zmielona.

Naleśniki roślinne

Pyszne naleśniki bez jajek? To też jest możliwe! O ile każdy już chyba wie, że mleko krowie można zastąpić roślinnym, tak nie każdy zdaje sobie sprawę, że naleśniki możemy zjeść nawet gdy skończą nam się jajka! Do ciasta wystarczy dodać zmielone siemię lniane lub dojrzałego banana. Ciekawą propozycją są także naleśniki z mąki owsianej, której konsystencja jest na tyle zwarta że nie wymaga dodawania jaj. Czy to już wszystko? Absolutnie nie! Miłośnicy gotowania wiedzą, że naleśniki lub omlet można zrobić nawet z mąki z ciecierzycy lub mąki z soczewicy – doskonale sprawdzą się do wytrawnych dań.


Świętujesz dzień naleśnika? Pochwal się efektem!

Pochwalcie się efektem oznaczając nas na Instagramie! Dodajcie @gotuje_z_lewiatanem do posta lub stories! Możecie też użyć hashtagu #gotujezLewiatanem. Kochamy gotować i doceniamy piękne dania!

Dodaj do ulubionych
stos świeżo usmażonych naleśników

Naleśniki idealne – jak je przygotować?

Potrzebne składniki:

Kto z nas nie kocha naleśników? Na pewno jedni wolą jeść je na słodko a inni na słono, ale dobrze przygotowane ciasto naleśnikowe zapewnia mnóstwo możliwości! Przepisem na właśnie takie naleśniki chcielibyśmy się z Wami podzielić. Doskonale miękkie i delikatne, naleśniki idealne będą bazą dla wielu dań – zarówno tych wytrawnych jak i deserów, które lubimy nazywać śniadaniem.

Sekret idealnego ciasta

Jak w każdym przepisie z niewielu składników, jakość produktów jest kluczowa. Robiąc zakupy w Lewiatanie o to martwić się nie musisz! Ale czy jest jeszcze coś, co sprawi, że Wasze naleśniki będą perfekcyjne? Tak – woda gazowana! Im lżejsze i bardziej napowietrzone ciasto, tym delikatniejsze będą gotowe naleśniki. Dlatego zachęcamy, by nie pomijać tego kroku i część mleka zastąpić gazowaną wodą. Gwarantujemy, że efekty tego eksperymentu będą cieszyć całą rodzinę!

Jak smażyć naleśniki?

Na maśle czy oleju? Patelnia stalowa czy teflonowa? Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia i czasem wybranie ulubionego, sprawdzonego sposobu jest po prostu najlepsze. Ale załóżmy, że jeszcze takiego nie masz – na co w takim razie się zdecydować? To zależy jaki efekt chcesz osiągnąć. Smażenie na maśle nadaje daniom wyjątkowego aromatu, ale może sprawić też, że są one dosyć ciężkie. Nie trzeba przesadzać z ilością tłuszczu, który znajdzie się na patelni – odrobina wystarczy dla pożądanego efektu! Dlatego o ile na niedzielnym śniadaniu możemy pozwolić sobie na rozpustę i odpoczynek, o tyle w środku tygodnia wolimy zazwyczaj lżejsze opcje. W takiej sytuacji zdecydujmy się na delikatny olej, neutralny w smaku. Zwykły roślinny sprawdzi się świetnie! Jeśli natomiast wiemy z góry, że nasze naleśniki mają być bazą dla wytrawnego dania, możemy użyć oliwy – nada im specyficznego smaku. Dodatkowy plus jest taki, że jest bardzo zdrowa! Jeśli chodzi o patelnię, to najlepiej sprawdzi się taka o dużej średnicy i z cienkim dnem – czyli patelnia naleśnikowa! Ułatwi i przyspieszy cały proces, a jej niska waga uchroni nas przed bólem nadgarstka.

Jak przygotować naleśniki idealne?

Przepis na naleśniki idealne jest prosty! Przesianą przez sito mąkę wsyp do miski. Dodaj mleko, jajka, wodę i sól. Następnie zmiksuj na gładką masę i dodaj roztopione (oraz przestudzone!) masło, olej roślinny lub oliwę. Możesz też pominąć dodawanie tłuszczu bezpośrednio do ciasta i wykorzystać go do smarowania patelni przed smażeniem każdego naleśnika.
Pamiętaj, by dobrze rozgrzać patelnię. Po wylaniu niewielkiej ilości ciasta szybko rozprowadź je na całej powierzchni patelni. Nie należy spieszyć się z przewracaniem naleśnika na drugą stronę! Poczekaj aż będzie on pięknie zarumieniony.

Dodaj do ulubionych

Lista zakupów

Wyczyść listę
"; window.print(); document.body.innerHTML = oldPage; }); function drukuj(){ var myDiv = document.getElementById("ID").innerHTML; var oldPage = document.body.innerHTML; document.body.innerHTML = "" + myDiv + ""; window.print(); document.body.innerHTML = oldPage; } if(!jQuery("#filmik").length > 0) { jQuery(".jakzrobic").remove(); } });

Udostępnij

Share on facebook
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *