Blog poszukiwaczy smaku

pełen kulinarnych inspiracji

Zdrowe nawyki żywieniowe – Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

8 listopada obchodzimy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, by przypominać, że wartościowa, dobrze zbilansowana dieta jest podstawą zdrowia i dobrej kondycji. Tego dnia szczególnie mocno przypominamy o niezwykle ważnej roli jaką pełnią zdrowe nawyki żywieniowe!

Zdrowe nawyki – od czego zacząć?

Łatwo zagubić się w ilości porad, diet i „niezawodnych sposobów na schudnięcie”, które możemy znaleźć w internecie. Prawdą jest też, że nawyki żywieniowe wynosimy z domu – jeśli zdrowe nawyki nie zostały nam przekazane przez rodziców, to musimy włożyć sporo wysiłku w ich samodzielne wypracowanie. Na pewno warto przestać myśleć o katorżniczych dietach i natychmiastowych rezultatach – takie rozwiązania są bardzo krótkotrwałe i często szkodliwe. Przecież zależy nam, żeby lepiej odżywiać się przez całe życie, a nie dwa miesiące, prawda? „Lepiej” dla każdego będzie oznaczać też trochę co innego. Sposób odżywiania (porę zjadania posiłków, ich ilość, kaloryczność, etc.) powinniśmy dostosować do siebie, a nie odwrotnie.

Osoba pracująca fizycznie może nie znajdować czasu na jedzenie w pracy i „nadrabiać” wieczorami, a ta siedząca przed biurkiem ciągle podjadać. Żaden z tych scenariuszy nie przedstawia dobrych nawyków i każdy potrzebuje zupełnie innych rozwiązań. Dlatego najpierw zastanów się z czym masz problem, ale nie chwytaj pierwszej lepszej diety. Przemyśl swój tryb życia i realne możliwości na wprowadzenie małych zmian. Najlepiej udaj się do sprawdzonego dietetyka. Profesjonalista fachowo doradzi, obliczy zapotrzebowanie kaloryczne i wybije nam z głowy głupoty, takie jak na przykład głodzenie się.

Zdrowe nawyki na patencie

Najbardziej uniwersalna rada, która sprawdzi się u każdej osoby bez rzadkich problemów z przewodem pokarmowym brzmi: jedz więcej warzyw! Wszyscy słyszeliśmy ją nie raz… ale tylko nieliczni mogą śmiało powiedzieć, że jedzą dużo warzyw (i nie są to głównie ziemniaki 😉).

Fajnym sposobem na długofalowe zwiększenie udziału warzyw w diecie jest założenie, że po prostu dokładamy warzywa do każdego posiłku. Z początku może się wydać to dziwne, bo na przykład jesteśmy przyzwyczajeni do jedzenia kanapki z samym masłem i serem. Co jednak stoi na przeszkodzie żeby pokroić na talerzu całego pomidora? Nic! Sprawdzona metoda to także tak zwany meal prepping, czyli przygotowywanie posiłków na kilka dni, a także mrożenie większych ilości pokrojonych warzyw, porcji mięsa, etc. Więcej na ten temat przeczytać możesz w tym tekście. Zdrowe nawyki żywieniowe to także sporządzanie listy zakupów, planowanie posiłków i, co ważne nie tylko dla nas ale całej planety, nie wyrzucanie jedzenia! Marnowanie żywności to ogromny problem, który opiera się właśnie na nieprawidłowych nawykach. O tym temacie również znajdziesz osobny tekst na naszym blogu.

Sklepy należące do PSH Lewiatan współpracują z lokalnymi dostawcami żywności, by była ona jak najświeższa i ze sprawdzonego źródła. Zarówno jakość produktów, jak i prawidłowe bilansowanie z nich posiłków mamy na względzie nie tylko od święta, dlatego zachęcamy do częstego zaglądania na bloga!

Dodaj do ulubionych
zdrowe nawyki Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

Udostępnij

Share on facebook
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *