Przepisy

fala

Inspiruj się i gotuj!

Beza Pavlova z czereśniami

Potrzebne składniki:

Lekki jak chmurka i słodki jak marzenie elegancki deser – taka właśnie jest beza Pavlova! Czereśnie sprawiają, że wygląda interesująco, ale dodają jeszcze więcej słodyczy. Dlatego osoby, które nie kochają słodkiego smaku od razu uprzedzamy, aby część czereśni zastąpić wiśniami – ich kwaskowatość przełamie cukrowy zawrót głowy.

Skąd wzięła się nazwa deseru?

Beza Pavlova, nazywana także tortem Pavlova, to jeden z najbardziej znanych rodzajów ciast. Zastanawialiście się, dlaczego tak się nazywa? Na myśl może przyjść znany eksperyment Pawłowa, który wykazał istnienie warunkowania klasycznego. Iwan Pawłow dowiódł tego poprzez skojarzenie dźwięku dzwonka z podawanym psom chwilę później jedzeniem. Na sam dźwięk psy zaczynały się… ślinić. Patrząc na torty bezowe takie konotacje wydają się całkiem na miejscu, ale ich nazwa ma inne źródło. Pochodzi od nazwiska rosyjskiej primabaleriny Anny Pawłowej, który został przygotowany specjalnie dla niej w 1926 roku. Nie jest tylko jasne kto go przygotował, bo do autorstwa deseru pretendują zarówno Australijczycy jak i Nowozelandczycy.

Beza Pavlova – przygotowanie

Jeśli przechowujesz jajka w lodówce, to zacznij od wyjęcia ich pół godziny wcześniej, żeby miały temperaturę pokojową. Nastaw piekarnik na 120 stopni Celsjusza. Następnie oddziel dokładnie białka od żółtek. Żółtka możesz wykorzystać na przykład do zrobienia kremu brulee. Ubij białka na sztywną pianę. Następnie, cały czas ubijając, dodaj powoli 250 g cukru – najlepiej łyżką, żeby nie przesadzić. Gdy piana będzie już pięknie sztywna i błyszcząca dodaj do niej mąkę ziemniaczaną i ocet, po czym ponownie zmiksuj. Blachę do pieczenia wyłóż papierem i rozsmaruj na nim okrągły blat z piany – ważne żeby był on wysoki, na minimum 10 centymetrów. Piecz bezę 30 minut w 120 stopniach na termoobiegu, a po tym czasie zmniejsz temperaturę do 100 stopni i piecz jeszcze 3 godziny. Na koniec pieczenia uchyl drzwi piekarnika i poczekaj, aż trochę przestygnie. Po 10 minutach wyciągnij ją do całkowitego ostygnięcia poza piekarnikiem. W tym czasie przygotuj owoce i krem. Czereśnie umyj, przekrój na połówki i pozbądź się pestek. Aby przygotować krem śmietanę kremówkę ubij z 3 łyżkami cukru, a gdy będzie ubita dodaj do masy serek mascarpone. Blat bezowy przełóż na talerz lub paterę, wyłóż na niego krem. Na koniec tort udekoruj owocami. Beza Pavlova gotowa! Koniecznie zrób jej zdjęcie i pochwal się nim na Instagramie, oznaczając nasz profil 😁

Dodaj do ulubionych

Lista zakupów

Wyczyść listę

Udostępnij

Share on facebook
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *