Blog poszukiwaczy smaku

pełen kulinarnych inspiracji

Święto Trzech Króli w Polsce

Święto Trzech Króli to potoczna nazwa chrześcijańskiego święta Objawienia Pańskiego.
W Polsce obchodzimy je 6 stycznia. To dzień wolny od pracy – podobnie jak w Austrii, Grecji, Hiszpanii, Chorwacji, Liechtensteinie, Słowacji, Włoszech, Szwecji, Finlandii i na Cyprze.

6 stycznia wierni Kościoła Katolickiego wspominają wędrówkę trzech mędrców, którzy przybyli do Betlejem aby oddać pokłon Chrystusowi. Kacper, Melchior i Baltazar przynieśli w darach: złoto, kadzidło oraz mirrę. Niegdyś poświęconym kadzidłem okadzano domy i obejścia, aby zapewnić sobie ochronę przed nieszczęściami i chorobami. Poświęcone złoto również miało chronić przed chorobą i działaniami złego. Na dworach i w miastach 6 stycznia istniał zwyczaj króla migdałowego. Na ten dzień przygotowywano specjalne ciasto – Królewicz, w którym ukryty był cały migdał. Kto znalazł orzech w swoim kawałku zostawał „królem”. Miał prawo decydować o zabawach, a niekiedy także rozdawał drobne podarunki.

Dzień Trzech Króli zamyka okres świętowania Bożego Narodzenia. Zwyczaj ten pochodzi jeszcze z czasów pogańskich, kiedy to po 12 dniach kończono zimowe świętowanie „Szczodrych Godów” – stąd 6 stycznia bywa nazywany szczodrym dniem. Choć zwyczaje się zmieniły, nazwa przedchrześcijańskiego święta pozostała obecna w polskiej tradycji. W okresie po Bożym Narodzeniu w wielu regionach Polski piekło się szczodroki, czyli specjalne bułki lub placki, które umilały świąteczne wieczory i były podarunkiem dla odwiedzających domy kolędników. Najnowszym zwyczajem związanym ze świętem są orszaki Trzech Króli organizowane w wielu miastach Polski i świata. Orszak, na którego czele idą postacie związane z narodzeniem Pana Jezusa ma charakter ulicznych jasełek. Najdłuższe tradycje mają orszaki w Hiszpanii, a w Polsce zaczęto organizować je dopiero kilkanaście lat temu.

6 stycznia jednocześnie zamyka jedno święto i otwiera kolejny wyjątkowy okres w roku: karnawał –  czas radości, zabawy, muzyki i tańca!

Dodaj do ulubionych

Udostępnij

Share on facebook
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Brak komentarzy

Komentowanie jest wyłączone