Blog poszukiwaczy smaku

pełen kulinarnych inspiracji

Prawosławne Boże Narodzenie – 7 stycznia 2023

Tak jak inne święta religijne, prawosławne Boże Narodzenie obchodzone jest później niż w religii katolickiej. W tym roku stanowiący większość w Ukrainie wyznawcy prawosławia Wigilię świętują 6 stycznia. Z tej okazji spotykają się przy wspólnym stole. Ulubione potrawy częściowo różnią się jednak od tych jedzonych w Polsce. Jeśli chcecie poznać bożonarodzeniowe zwyczaje naszych sąsiadów z Ukrainy czytajcie dalej! 😊 Być może zaciekawią Was również przepisy na tradycyjne dania wielkanocne, o których pisaliśmy tutaj.

Różnice w kalendarzach

Katolicy korzystają z kalendarza juliańskiego, wierni prawosławni ze współczesnego gregoriańskiego. Różnica między nimi wynosi 13 dni, dlatego Kościół prawosławny, który jest trzecią co do wielkości chrześcijańską wspólnotą wyznaniową, Boże Narodzenie – Rizdwo Chrystowe – zaczyna obchodzić 6 stycznia. To wtedy wypada Wigilia, a po niej następują trzy dni świąteczne.

Trzeba dodać, że duchowni Kościoła Prawosławnego dopuszczają możliwość ujednolicenia terminu obchodów prawosławnego Bożego Narodzenia. Niektóre parafie w Polsce od dawna świętują według dat kalendarza gregoriańskiego, w tzw. nowym stylu. Także część Ukraińców przebywających w swojej ojczyźnie decyduje się na świętowanie w grudniu.

12 potraw na wigilijnym stole

Prawosławna wieczerza wigilijna również rozpoczyna się składaniem życzeń, ale nie ma zwyczaju dzielenia się opłatkiem. Najczęściej ucztę zaczyna się od kuti – najważniejszego tradycyjnego dania. Tę słodką potrawę wywodzącą się z Kresów wciąż przygotowuje się w wielu polskich domach. Doskonale znane nam pierogi, borszcz (barszcz) z uszkami czy ryba po grecku to dania, które znajdziemy także na prawosławnym stole. W postnych potrawach wigilijnych unika się nie tylko mięsa, ale też nabiału.

Na prawosławnym stole, pod obrusem musi znaleźć się sianko, ale także czosnek – symbol zdrowia. Symboliczne znaczenie ma także sól i miód – odpowiadające za obfitość i powodzenie. Nie brakuje ich w 12 potrawach, obowiązkowo popijanych kompotem z suszu.

Dodaj do ulubionych
prawosławne boże narodzenie

Udostępnij

Share on facebook
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *