Blog poszukiwaczy smaku

pełen kulinarnych inspiracji

Nie wyrzucaj jedzenia po Świętach! Zamroź lub zawekuj!

Co zrobić z jedzeniem, które zostało po świętach? – to pytanie zadaje sobie wielu z nas. Jednym ze sposobów na niemarnowanie żywności jest zamrożenie niektórych potraw. Sprawdźcie, co można zamrozić, a czego pod żadnym pozorem nie wkładać do zamrażalnika. Co możemy zawekować, aby później cieszyć się smakiem pysznego jedzenia?

 

Potrawy wigilijne i świąteczne, które możemy zamrozić, to m.in.:

Bigos i kapusta wigilijna – doskonale nadają się do mrożenia. Jeśli zostało nam dużo bigosu, przed zamrożeniem warto podzielić go na kilka mniejszych porcji, tak by nie trzeba było odmrażać całości. Zamrożony bigos można przechowywać nawet do 6 miesięcy.

Pierogi – można mrozić zarówno surowe, jak i ugotowane. Najlepiej zamrozić podgotowane pierogi, czyli takie, które wrzucamy do wrzącej wody na ok. 1 minutę. 

Pieczywo – nadaje się do mrożenia i można przechowywać je w zamrażalce do około miesiąca. Uwaga! nie można mrozić pieczywa, które było wypiekane z już wcześniej zamrożonego ciasta.

Barszcz czerwony – można zamrozić (najlepiej schłodzić go przed włożeniem do zamrażalnika). Zamrożony może być przechowywany nawet do pół roku.

Zupa grzybowa – może zostać zamrożona, chociaż lepiej, aby nie była ze śmietaną.
Podobnie jak barszcz – może być przechowywana do 6 miesięcy.

Krokiety – można mrozić zarówno panierowane i już usmażone, jak i surowe bez panierki. Przed zamrożeniem warto każdy krokiet obwinąć folią aluminiową, aby nie posklejały się ze sobą w pojemniku.

Ryba po grecku – można ją zamrozić i przechowywać do 3 miesięcy.

Pasztet – również nadaje się do zamrożenia. Można go wcześniej pokroić i zamrozić w kilku porcjach.

Piernik – świąteczne ciasto również można zamrozić. Zamiast całej blaszki, najlepiej podzielić go na mniejsze porcje, zawinięte w folię spożywczą.

Makowiec – można zamrozić, ale wcześniej najlepiej go pokroić i każdy kawałek obwinąć folią. Może być przechowywany do 3 miesięcy.

Plastic bags and containers with different frozen products, vegetables and meat on table

Których potraw świątecznych nie możemy mrozić?


Ryba w galarecie – nie może być zamrożona.

Łazanki z kapustą – makaron, podobnie jak ugotowane wcześniej ziemniaki, czy ryż,
po rozmrożeniu stają się wodniste i nieapetyczne.

Sałatka jarzynowa – nie nadaje się do mrożenia, podobnie jak inne potrawy zawierające majonez.

Ciasta z kremem, z bitą śmietaną – nie nadają się do mrożenia, ze względu na nabiał, którego nie powinno się zamrażać.

Mrożenie nie jest jedynym sposobem, żeby nasze świąteczne potrawy zachowały świeżość na dłużej. Są takie dania, które zdecydowanie lepiej się przechowują, gdy je zawekujemy.


Które potrawy warto zawekować?

Kapusta z grochem,

Barszcz czerwony,

Kompot z suszu,

Gołąbki,

Ryba po grecku,

Kasza z grzybami.

Przypominamy, że wekowanie żywności to nic innego jak umieszczanie szczelnie zakręconych słoików z żywnością w garnku z wodą. Wodę należy podgrzać do nawet 100 stopni. Słoiki trzymamy około 20 minut we wrzącej wodzie (wszystko zależy od tego, jaki produkt wekujemy oraz jakiej wielkości jest słoik).

Jest wiele różnych sposobów na przechowywanie żywności. Jednak najważniejszą zasadą, którą powinniśmy kierować się podczas przygotowywania bożonarodzeniowych potraw, to aby „mierzyć siły na zamiary”. Nie będziemy musieli martwić się wtedy co z robić z pozostałym po świętach jedzeniem.

Dodaj do ulubionych

Udostępnij

Share on facebook
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Brak komentarzy

Komentowanie jest wyłączone