Na co dzień nie zastanawiamy się jak przechowywać warzywa i owoce, bo wszyscy mamy swoje przyzwyczajenia. Czasem jednak warto je zmienić, żeby dłużej cieszyć się świeżymi produktami i ich nie marnować. Dobrze wiedzieć też, na które warzywa i owoce jest sezon i kupować je lokalnie – długi transport odbija się negatywnie nie tylko na nich, ale też na środowisku.
Ogórki, papryki, kabaczki, bakłażany i cukinie
Nie należy ich myć, dopóki nie będą potrzebne. Kilka dni mogą być przechowywane poza lodówką. Jeśli mają pozostać dłużej świeże, to najlepiej schować je do papierowej torby i przechowywać w lodówce – w szufladzie na owoce i warzywa lub na górnej półce.
Pomidory nie lubią temperatur niższych niż 10°C, bo tracą wtedy część smaku i aromatu, a ich tekstura zmienia się często na watowatą. Z tego powodu przechowujemy je w temperaturze pokojowej aż w pełni dojrzeją. Później możemy schować je w cieplejsze miejsca lodówki, takie jak najwyższa półka lub szuflada na warzywa. Dodatkowym sposobem na przedłużenie świeżości pomidorów jest układanie ich ogonkiem do dołu – powinny tracić w ten sposób mniej wilgoci.
Jabłka, brzoskwinie, gruszki, śliwki i morele to nasze lokalne skarby, które nie przepadają za lodówką. Nie lubią też ścisku i braku powietrza, dlatego najlepiej zrobisz przekładając je na paterę, talerz lub do niewielkiej miski i stawiając na stole czy kuchennym blacie, byle nie w mocnym słońcu. Jeśli cieszysz się nadwyżką któregoś z tych owoców, to najlepiej od razu podziel je na porcje i schowaj do zamrażalnika. Po co czekać te kilka dni, kiedy nie będą już takie świeże?
Czereśnie, maliny, truskawki, borówki i jagody
Te pyszności przechowuj w lodówce, po uprzednim przebraniu – pozbądź się ewentualnych zarzewi pleśni. Owoce jagodowe nie lubią ścisku ani braku przepływu powietrza, dlatego duże ilości podziel na mniejsze części. Wyłóż pojemnik warstwą ręcznika kuchennego, delikatnie włóż owoce i przykryj drugą warstwą. Masz gdzieś tę jedną nieoddaną sprzedawcy łubiankę? To będzie doskonały naturalny pojemnik!
Awokado często sprawiają sporo kłopotów. Niedojrzałe schowaj do papierowej torby razem z jabłkiem lub innymi owocami wymienionymi powyżej – dojrzeje w ciągu 2-5 dni. Jeśli obawiasz się, że po schowaniu go do torby kompletnie o awokado zapomnisz (spokojnie, my też tak mamy!) to w towarzystwie wytwarzających etylen kolegów połóż je na słonecznym parapecie 😉 Już dojrzałe awokado przechowuj w lodówce. Z kolei w sklepie sprawdzisz „kondycję” tego owocu nie tylko poprzez delikatne naciskanie skórki, ale też przyglądając się szypułce. Jeśli odchodzi ona bez problemu, a pod spodem widzisz kolor wpadający w lekko żółty, to znak, że awokado jest w pełni dojrzałe. Kolor jasnozielony oznacza, że jest niedojrzałe. Z kolei barwa wpadająca w brąz to znak, że owoc jest przejrzały.
Cytryny i limetki (limonki) przechowuj w lodówce, w zamkniętej torebce strunowej – w ten sposób będą świeże nawet miesiąc!
Czosnek przechowuj w temperaturze pokojowej, poza dostępem promieni słonecznych. Wystarczy, że włożysz go do małej miseczki lub papierowej torebki z dziurkami i postawisz na kuchennym blacie.
Korzeń imbiru osusz ręcznikiem kuchennym, wsadź do torebki strunowej i schowaj do lodówki – pozostanie świeży nawet 2 miesiące! Możesz też pokroić dużą ilość obranego imbiru w plasterki i przechowywać go w zamrażalniku.
Marchewkom odetnij zielone końcówki, umieść je w pojemniku i zalej zimną wodą. Zamknięty pojemnik schowaj do lodówki i ciesz się chrupiącymi marchewkami długi czas! Uwaga – wodę wymieniaj najrzadziej co trzy dni.
Rzodkiewki lubią wodę, ale nie za dużo! Umieść je w pojemniku z około 2 cm warstwą wody na dnie i schowaj do lodówki – będą chrupiące wiele dni! Oczywiście wcześniej odetnij z rzodkiewek liście, a wodę wymieniaj najrzadziej co trzy dni. Liście możesz wykorzystać w smoothie, twarożku lub sałatce – świetnie zastąpią rukolę, bo mają lekko ostry smak.
Cebule, ziemniaki i seler nie przepadają za lodówką – najlepiej sprawdzi się spiżarka lub inne stosunkowo chłodne miejsce bez dostępu słońca. Pamiętaj, żeby przechowywać je w opakowaniu umożliwiającym cyrkulację powietrza, a nie plastikowej siatce! A tych, którzy jeszcze nie wiedzą informujemy, że zielone plamy na skórce ziemniaków powoduje ekspozycja na słońce – i takich ziemniaków nie powinniśmy jeść.
Buraki najlepiej radzą sobie, gdy są „ubrudzone” ziemią – jeśli uda Ci się takie kupić to nie należy ich myć. W innym wypadku usuń liście i przechowuj je jak zioła (patrz obok). Przechowuj buraki w pojemniku na warzywa i owoce, jeśli chcesz.
Sałaty, jarmuż i inne warzywa liściaste
Obetnij łodygi (grube części), umyć w zlewie z zimną wodą, a następnie wysusz i zawiń w ściereczki wielokrotnego użytku (ew. ręcznik kuchenny), ułożone razem w dużym pojemniku z pokrywką lub w dużej torebce strunowej. W ten sam sposób (pomijając mycie) przechowuj wszelkiego rodzaju świeże zioła.
Szparagom odetnij końcówki i umieść je pionowo w słoiku z wodą w drzwiach lodówki. Słoika nie należy szczelnie zakręcać, ale można lekko przykryć.
Uwaga! Jeśli pozostałe po „obrabianiu” warzyw skórki i małe części wyrzucasz do kosza, to wiedz, że istnieje alternatywa! Po pierwsze możesz przeznaczyć jedną sporej wielkości torebkę strunową na takie właśnie „niechciejki”! Trzymaj ją w zamrażalniku, a z czasem uzbierasz wystarczającą ilość „niechciejek” do przygotowania pysznego domowego bulionu 😁
Tekst powstał w ramach kampanii „Lokalnie kupuję nie marnuję” – obserwuj nasz blog, by przeczytać kolejne! Możesz też podzielić się z nami swoim sposobem na przechowywanie żywności lub sprytne gotowanie oznaczając nasze konto na Instagramie. Poniżej znajdziesz przepis na wytrawne muffiny, które będą świetnym sposobem na wykorzystanie pozostałych np. po robieniu sernika białek jaj!
Dodaj do ulubionych
Brak komentarzy