Blog poszukiwaczy smaku

pełen kulinarnych inspiracji

30 stycznia Dzień rogalika

Smaczny rogalik to doskonały sposób na umilenie sobie dnia. Croissant, Rogal świętomarciński,
a może własne wypieki? Dziś Dzień Rogalika – więc forma świętowania dowolna!

Podobno rogale zawdzięczają swój kształt bawolim rogom, a ich historia zaczyna się w czasach pogańskich. Wtedy to składano ofiary bogom – także ze zwierząt takich jak woły. Krwawe ofiary z czasem zastępowano specjalnymi wypiekami z ciasta. To właśnie rogale miały symbolizować rogi zwierzęcia.

Księżycowe bułki, które zjadamy chętnie na śniadanie, są pieczone najczęściej z ciasta drożdżowego. Wypieka je się w taki sposób, by chrupiąca skórka pokrywała miękkie, delikatne wnętrze.  Rogaliki posypuje się czasem makiem lub grubą solą morską, ale bez posypki są równie smaczne. Do ich produkcji wykorzystuje się mąkę pszenną, co sprawia, że są bardzo delikatne. Do ciasta dodaje się też masło i cukier.

Jeśli głównymi składnikami ciasta będzie mąka pszenna, drożdże i spora ilość masła, otrzymamy rogaliki maślane. Różnią się one od tradycyjnych tym, że nie mają tak chrupiącej skórki i są o wiele bardziej miękkie. Maślane rogaliki często nadziewa się dżemem lub budyniem, stanowią wtedy doskonałą przekąskę na przykład na śniadanie. Polecamy szybki przepis na rogaliki z trzech składników z czekoladą.

Podstawą croissantów jest z kolei ciasto francuskie. Tradycyjnie nie zwierają one nadzienia, chociaż w Polsce często można je dostać w wersji z czekoladą. Ważne, żeby były dobrze wypieczone i chrupiące, ale miękkie. Dobór nadzienia to już kwestia preferencji smakowych. Na rynku jest obecnie ogromny wybór rogalików, więc z pewnością każdy z Was znajdzie coś dla siebie.

Dodaj do ulubionych

Rogaliki kruche z trzech składników z czekoladą

Potrzebne składniki:

Przygotowanie:

Do przygotowania ciasta na rogaliki kruche potrzebujemy trzech składników w tych samych proporcjach: mąkę pszenną, zimne masło oraz twaróg (mielony).

Te trzy składniki wsypujemy do miski i wyrabiamy gładkie ciasto (można je nieco dosłodzić cukrem pudrem: 1-2 łyżki). W zależności od konsystencji użytego sera można dodać np. łyżkę mąki gdyby ciasto bardzo kleiło się do rąk. Ciasto wałkujemy w kształt koła (lekko podsypujemy blat mąką) i wycinamy trójkąty. Na podstawę każdego trójkąta nakładamy łyżeczkę nadzienia np. krem czekoladowy  lub twardą marmoladę. Zwijamy rulonik zaczynając od sklejenia nadzienia u podstawy trójkąta. Staraj się dobrze posklejać nadzianą podstawę ciasta, aby nadzienie nie wypłynęło w trakcie pieczenia.

Rogaliki układamy równomiernie w ostępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ich wierzch smarujemy lekko roztrzepanym jajkiem. Pieczemy przez około 22-24 minut w temp. 180 st.  Po upieczeniu posypujemy cukrem pudrem.

Smacznego!

Dodaj do ulubionych

Lista zakupów

Wyczyść listę
"; window.print(); document.body.innerHTML = oldPage; }); function drukuj(){ var myDiv = document.getElementById("ID").innerHTML; var oldPage = document.body.innerHTML; document.body.innerHTML = "" + myDiv + ""; window.print(); document.body.innerHTML = oldPage; } if(!jQuery("#filmik").length > 0) { jQuery(".jakzrobic").remove(); } });

Udostępnij

Share on facebook
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *